Opening Hour

Mon - Sun, 08:00 - 24:00

Call Us

+86-21-58386189

What is the price of Portland cement per ton?

What is the price of Portland cement per ton?

+

May 27, 2020 · Cement costs va ry from approximately 50 to 75 per ton or to cents per pound.

Concrete Pigment Powder | Direct Colors

Concrete Pigment Powder | Direct Colors

+

Whitebased Concrete Pigment Color Chart. Direct Colors 430 East 10th St. Shawnee, OK 74801. 105 Monday Friday, Call Us Today (405) .

How to Properly Mix Concrete (DIY) | Family Handyman

How to Properly Mix Concrete (DIY) | Family Handyman

+

Sixty or 80lb. bags of concrete mix are readily available at home centers, lumberyards and hardware stores. Don't confuse concrete mix with sand mix or mortar mix. They don't contain the aggregate .

ARDEX CD Concrete Dressing 40 lb.

ARDEX CD Concrete Dressing 40 lb.

+

ARDEX CD is a concrete resurfacing compound modified with highperformance polymers for exceptional bond strength. Formulated from a blend of Portland cement and other hydraulic cements, ARDEX CD can be used over the surface of existing concrete .

How Many Concrete Bags Equal A yard | How Much Do You Need

How Many Concrete Bags Equal A yard | How Much Do You Need

+

How to Estimate Concrete Costs. Readymix concrete bags cost around 5 per 80 lb. bag. That works out to around 125 bucks per yard plus tax and delivery. Prices will vary based on the mix you use and where you buy it. You should also calculate the cost .

My ready mix concrete prices for 3000, 3500, 4000 psi ...

My ready mix concrete prices for 3000, 3500, 4000 psi ...

+

These are my ready mix prices for 4000 psi concrete. If you take a look at the invoices below, you'll see I pay per yard for 4000 psi 3/4 aggregate concrete and I pay per yard for 4000 psi 3/8 aggregate concrete. As you can see, the price per yard of concrete goes up as the concrete.

Concrete Reinforcing Rod (Rebar) Installation Cost

Concrete Reinforcing Rod (Rebar) Installation Cost

+

Material Costs. One 20 foot rerod for every 33 square feet of concrete area (placement at approximately 18" spacing), plus a bit of utility wire. .42 per square foot of horizontal concrete wall area. Suggested Quantity. Goldenseal calculates the foundation wall area, and uses it for this unit cost.

Price List — Recycling Disposal Services Inc.

Price List — Recycling Disposal Services Inc.

+

Pricing is based on the cost to responsibly dispose or recycle different waste products. If there is a market for reusing the waste, we lower the price. There is a minimum charge on the following materials (not including tax). Garbage: 7¢ per lb. (140/ton) Clean Wood: 5¢ per lb. (100/ton) Yard Waste: 4¢ per lb.

Concrete Slab Cost Calculator

Concrete Slab Cost Calculator

+

The average cost for a standard 12′ x 12′ shed concrete slab costs roughly: 720 – 1,200. or 6 – per square foot. However, costs can rise if you'd like to have something decorative as a stamped concrete .

How much does concrete cost per cubic meter?

How much does concrete cost per cubic meter?

+

May 05, 2020 · The supply cost of concreting starts from roughly 300 per cubic metre, while labour costs for hiring concreters run from 80/hr. Moreover, how much does a m3 of concrete cost? The cost of concrete per m3 is anywhere from 200 300 per m3 (cubic metre). Concrete .

FAQ: How Many 60lb Bags Of Concrete To A Yard?

FAQ: How Many 60lb Bags Of Concrete To A Yard?

+

To determine how many bags of concrete you will need, divide the total cubic yards needed by the yield. Use the following yields per each bag size: 40 pound bag cubic yards. How much does 4 yards of concrete cost? Each cubic yard of concrete costs 119 to 147 per cubic yard delivered. ShortLoad Concrete Prices.

QUIKRETE 80lb High Strength Concrete Mix in the Concrete ...

QUIKRETE 80lb High Strength Concrete Mix in the Concrete ...

+

Shop QUIKRETE 80lb High Strength Concrete Mix in the Concrete Mix department at Lowe' Properly graded sand and gravel blended with portland cement for use as in general concrete appliions. Use for: sidewalks, driveways, setting posts,

2021 Concrete Slab Costs | Cost To Pour (Per Square Foot ...

2021 Concrete Slab Costs | Cost To Pour (Per Square Foot ...

+

Concrete Slab Cost. A typical concrete slab costs 4 to 8 per square foot with most homeowners spending between to per square foot, or 113 to 126 per cubic yard for both materials and installation. Your final cost will depend on the slabs size, thickness, and if you any special reinforcement such as wire mesh or rebar.

How Much Does Concrete Pouring Cost in 2021? | Checkatrade

How Much Does Concrete Pouring Cost in 2021? | Checkatrade

+

The cost of pouring a concrete slab for that project would be somewhere between £2,600 and £3,500, plus labour. Cost of pouring concrete foundation. The cost of pouring concrete foundations tends to be more expensive than other concrete pouring jobs. The average price is around £135 per m 3.

What is the cost of 1 bag of cement?

What is the cost of 1 bag of cement?

+

A bag of cement, portland cement, 94 pound in the USA, less in Canada, used with sand, rock and water to make concrete runs right at 10 around here. Prices vary of course. Now if you are talking about concrete mix in a bag that included the cemen...

Top Cement Brands List in BD Per Bag ...

Top Cement Brands List in BD Per Bag ...

+

Jan 28, 2020 · Holcim Cement Price Bangladesh 2020. Holcim Cement price Bangladesh. There are two types of Holcim Cement accessible in market following: 1. Ordinary Portland Cement ( OPC) 2. Portland Pozzolana Cement (PPC) OPC USE: concrete .

Concrete Calculator

Concrete Calculator

+

The calculator will indie the number of oz. tubes of QUIKRETE ® Polyurethane Concrete Crack Sealant or oz tubes of Concrete Repair you will need for your project. Enter the Length of the Crack in Feet: For 1/4 inch Wide Joint by 1/4 inch Deep: Number of .

Concrete Barriers

Concrete Barriers

+

Concrete Traffic Safety Barrier 48"L x 36"H x 24"W, 1600 lbs. SB48 Concrete Safety Barrier with Forklift Knockouts. 48"L x 24"W x 36"H. 1600 lbs. Designed for heavy duty military and commercial use. Please .

Portland Cement Type I

Portland Cement Type I

+

Portland Cement Type I lb. Model Number: Menards ® SKU: . Portland Cement Type I lb. Product Images. Tap or hover over image to zoom in. Everyday Low Price. 11% MailIn Rebate Good Through 9/11/21.

California Concrete Costs Prices

California Concrete Costs Prices

+

Cost of Concrete Sawing, Demolition or Removal in California. per linear foot (for saw cutting 4" slab) (Range: ) per square foot (for demolition and removal of 4" slab) (Range: .

Uzin NC 170 Levelstar Self Leveling Compound Cement 50Lb

Uzin NC 170 Levelstar Self Leveling Compound Cement 50Lb

+

50 lb per Each. 42 Each per Pallet. Coverage: 60 sq. ft. at 1/8" depth per 50 lb. bag. ( m² at 3 mm depth per kg bag) *actual coverage may vary depending on substrate condition. Appliions: All types of floor coverings, residential and commercial. A smoothing layer over structurally sound concrete .

Concrete Cost Calculator | Estimate Concrete Slab Cost

Concrete Cost Calculator | Estimate Concrete Slab Cost

+

Aug 04, 2021 · The average cost of a concrete slab (6 inches thick) is per square foot, including materials and labor. However, the price can go up to 910 per square foot depending on numerous factors and enhancement costs. Thus, your cost .

What Are Common Rebar Prices? | Angi [Angie's List]

What Are Common Rebar Prices? | Angi [Angie's List]

+

Jan 25, 2018 · The total cost for installing rebar is 1 per square foot. This will translate to 500600 for a 500 square foot area. The labor for a 500 square foot is averaged at 280345. This is equivalent to roughly 62 per .